କେନ୍ଦ୍ରୀୟ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପେନସନ ସ୍କିମକୁ ନେଇ ଆସିଲା ବଡ ପରିବର୍ତନ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ପେନସନ୍ ଯୋଜନାକୁ ନେଇ ବଡ଼ ପରିବର୍ତ୍ତନ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ କର୍ମଚାରୀମାନେ ନେସନାଲ ପେନସନ ସ୍କିମ୍ (NPS) ଏବଂ ପୁରୁଣା ପେନ୍ସନ୍ ସ୍କିମ୍ ମଧ୍ୟରେ ଯେକୌଣସି ବିକଳ୍ପ ବାଛିବାରେ ସକ୍ଷମ ହେବେ । CCS ନିୟମ -2021 ଅନୁଯାୟୀ, ଆସୁଥିବା କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପୂର୍ବରୁ ଓଲଡ ନେସନାଲ ପେନ୍ସନ୍ ସ୍କିମ୍ ଏବଂ ନେସନାଲ ପେନ୍ସନ୍ ସ୍କିମ୍ ଅଧୀନରେ ଜମା ହୋଇଥିବା ପେନ୍ସନ୍ କର୍ପସ ସୁବିଧା ବାଛିବା ପାଇଁ ବିକଳ୍ପ ପାଇବେ।

ତେବେ, ଏହି ଯୋଜନାର ଲାଭ ସେହି ପରିବାରଙ୍କ ପାଇଁ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ ନାହିଁ ଯାହାର ସଦସ୍ୟ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିସାରିଛନ୍ତି । CCS ନିୟମ, ୨୦୨୧କୁ ୩୦ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୦୨୧ ରେ ଗେଜେଟ୍ ନୋଟିଫିକେସନ ଜରିଆରେ ସୂଚିତ କରାଯାଇଛି । ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ, ଯଦି ଜଣେ କର୍ମଚାରୀ ଏହି ଦୁଇଟି ବିକଳ୍ପ ମଧ୍ୟରୁ କୌଣସିଟି ବାଛି ନାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ପ୍ରଥମ ୧୫ ବର୍ଷ ପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ପୁରୁଣା ପେନ୍ସନ୍ ସ୍କିମ୍ ଅଧୀନରେ ସୁବିଧା ଦିଆଯିବ । ତା’ପରେ ୧୫ ବର୍ଷ ପରେ, ସେ ଡିଫଲ୍ଟ ଭାବରେ ନେସନାଲ ପେନ୍ସନ୍ ସ୍କିମର ଲାଭ ମିଳିବ ।

CCS ନିୟମ କ’ଣ ?

୨୦୨୧ CCS ନିୟମ – ୨୦୨୧ ଅନୁଯାୟୀ, NPS ଅଧୀନରେ ଆସୁଥିବା ସମସ୍ତ କର୍ମଚାରୀ, ସରକାରୀ ଚାକିରିରେ ଆସୁଥିବା ଜାତୀୟ ପେନ୍ସନ୍ ଯୋଜନାର ଲାଭ ପାଇବା ପାଇଁ ଫର୍ମ ୧ କୁ ବିକଳ୍ପ ଭାବରେ ଚୟନ କରିବେ ।

ଏହି ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ, ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀ ଯେଉଁମାନେ ପୂର୍ବରୁ ସରକାରୀ ଚାକିରିରେ ଅଛନ୍ତି ଏବଂ NPS ଅଧୀନରେ ଅଛନ୍ତି ସେମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଫର୍ମ ୨ରେ ଶୀଘ୍ର ଏହି ବିକଳ୍ପ ଚୟନ କରିବାକୁ ପଡିବ । ୯ ଜୁନ୍ ରେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସେବା ମହାନିର୍ଦ୍ଦେଶକଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଏକ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସ୍ମାରକପତ୍ର ଜାରି କରାଯାଇଛି।

ଏହି ଅନୁଯାୟୀ, ଯେଉଁ କର୍ମଚାରୀମାନେ ସରକାରୀ ଚାକିରିରେ ଅଛନ୍ତି ଏବଂ NPS ଅଧୀନରେ ଅଛନ୍ତି, ସେମାନଙ୍କୁ ଫର୍ମ -୨ ରେ ପାରିବାରିକ ବିବରଣୀ ମଧ୍ୟ ଦେବାକୁ ପଡିବ । ଏହାକୁ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ରେକର୍ଡରେ ସୁରକ୍ଷିତ କରିବା ମଧ୍ୟ ଆବଶ୍ୟକ । ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସେବା ମହାନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଜୁନ୍ ୧୧ ସୁଦ୍ଧା ସଂପୃକ୍ତ ବିଭାଗକୁ ଏହି ବିଷୟରେ ଜଣାଇବାକୁ କହିଥିଲେ।

Leave a comment