ସାଧାରଣତନ୍ତ୍ର ଦିବସ ପାଇଁ ରାଜଧାନୀ ପାଲଟିଛି ଅଭେଦ୍ୟ ଦୁର୍ଗ, ପାଞ୍ଚ ସ୍ତରୀୟ ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ହେବ ପରେଡ୍

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ସାଧାରଣତନ୍ତ୍ର ଦିବସ ପାଇଁ କଡ଼ା ସୁରକ୍ଷା ବଳୟରେ ରହିଛି ରାଜଧାନୀ ଦିଲ୍ଲୀ । ସବୁସ୍ତରରରେ ବ୍ୟାପକ ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଛି । ଯାହା ଫଳରେ ରାଜଧାନୀ ଦିଲ୍ଲୀ ଏକ ଅଭେଦ୍ୟ ଦୁର୍ଗରେ ପରିଣତ ହୋଇଛି । ସ୍ଥଳଭାଗରୁ ଆକାଶ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପାଞ୍ଚ ସ୍ତରୀୟ ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଛି । ପ୍ୟାରେଡକୁ ଆସୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ଉପରେ ତୀକ୍ଷ୍ଣ ନଜର ରଖିବା ପାଇଁ ଦିଲ୍ଲୀ ପୁଲିସ ରାଜପଥ ଏବଂ ଏହାର ଆଖପାଖରେ ଫେସ୍ ରେକଗନାଇଜେସନ ସିଷ୍ଟମ ସ୍ଥାପନ କରିଛି ଯାହା ଦ୍ଵାରା ଯଦି କୌଣସି ଅପରାଧୀ, ଆତଙ୍କବାଦୀ କିମ୍ବା ସନ୍ଦିଗ୍ଧ ବ୍ୟକ୍ତି ଏହି କ୍ୟାମେରା ଦେଖିବେ ତେବେ ଏହା ତୁରନ୍ତ ତାଙ୍କୁ ଚିହ୍ନି ପାରିବ। ଏହି ସିଷ୍ଟମରେ ୫୦,୦୦୦ ସନ୍ଦିଗ୍ଧ ଅପରାଧୀଙ୍କ ଡାଟାବେସ୍ ଅଛି ।

ପୁଲିସର ସୂଚନାନୁସାରେ, ପ୍ୟାରେଡ ଦେଖିବାକୁ ଆସୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ୬ ଟି ଏଣ୍ଟ୍ରି ପଏଣ୍ଟ ଏବଂ ୧୬ ଟି ସେତୁରେ ୩୦ ଟି ଫେସ୍ ରେକଗନାଇଜେସନ ସିଷ୍ଟମ ସ୍ଥାପନ କରାଯାଇଛି। ଯେତେବେଳେ ବି ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଏହି ସ୍ଥାନରୁ ପ୍ରବେଶ କରନ୍ତି, ତାଙ୍କ ଚେହେରା ଚେହେରା ଚିହ୍ନିବା ସିଷ୍ଟମ୍ ରେ ଦେଖାଯିବ ଏବଂ ଯଦି ପ୍ରବେଶ କରୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ସନ୍ଦେହଜନକ ତେବେ ସିଷ୍ଟମରେ ଏକ ଲାଲ୍ ଆଲୋକ ଜଳିବ । ଏହାଛଡ଼ା ତିନୋଟି କଣ୍ଟ୍ରୋଲ ରୁମରୁ ରାଜପଥରେ ଲାଗିଥିବା ୫୦୦ ରୁ ଅଧିକ ସିସିଟିଭି କ୍ୟାମେରା ଦ୍ବାରା ନଜର ରଖାଯାଉଛି।

ଗଣତନ୍ତ୍ର ଦିବସ ପରେଡକୁ ସୁରକ୍ଷିତ ରଖିବା ପାଇଁ ଏଥର ଦିଲ୍ଲୀ ପୁଲିସ ପାରାମିଲିଟାରୀ ଫୋର୍ସର ୬୫ ଟି କମ୍ପାନୀ ସମେତ ପ୍ରାୟ ୩୦ ହଜାର ସୈନିକଙ୍କୁ ନିୟୋଜିତ କରିଛି। ଏଥିରେ ଦିଲ୍ଲୀ ପୁଲିସର ୨୭ ହଜାର ୭୨୩ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ କମାଣ୍ଡୋ ଏବଂ ସାର୍ପ ସୁଟର ଅଛନ୍ତି । ଏହା ସହିତ ୬୫ କମ୍ପାନୀ ପାରାମିଲିଟାରୀ ଫୋର୍ସ ମଧ୍ୟ ନିୟୋଜିତ ହୋଇଛନ୍ତି । ୭୧ ଡିସିପି, ୨୧୩ ଏସିପି, ୭୫୩ ଦିଲ୍ଲୀ ପୋଲିସର ଇନ୍ସପେକ୍ଟରଙ୍କୁ ପରେଡର ସୁରକ୍ଷା ଦାୟିତ୍ବ ଦିଆଯାଇଛି। ଆକାଶ ମାର୍ଗର ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ କାଉଣ୍ଟର ଡ୍ରୋନ୍ ସିଷ୍ଟମ ସ୍ଥାପନ କରି କରାଯାଇଛି । ଆତଙ୍କବାଦୀ ବିପଦକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ୨୬ ପାରାମିଟରର ଆତଙ୍କବାଦ ନିରୋଧି ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଇଛି। ଗୁଇନ୍ଦା ସୂଚନା ସଂଗ୍ରହ ପାଇଁ ଦିଲ୍ଲୀର ସମସ୍ତ ହୋଟେଲ, ଗେଷ୍ଟ ହାଉସ୍, ଧର୍ମଶାଳା, ଭଡ଼ାଟିଆ, ଘରେ କାମ କରୁଥିବା ଚାକର ଏବଂ ଦିଲ୍ଲୀରେ ରହୁଥିବା ଶ୍ରମିକଙ୍କ ଦିଲ୍ଲୀ ପୁଲିସ ନିରନ୍ତର ଯାଞ୍ଚ କରୁଛି।

Leave a comment