15th Aug sidebar
15th Aug sidebar

ଆଦାନୀ ଗ୍ରୁପର ବଡ଼ ନିଷ୍ପତ୍ତି: ୩୦ ଟଙ୍କା ଶସ୍ତା ହେବ ଖାଇବାତେଲ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ପୂର୍ବରୁ ଖାଉଟିଙ୍କ ଉପରୁ ମହଙ୍ଗା ବୋଝ ହ୍ରାସ କରିବାକୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ପ୍ରୟାସ କରିବା ପରେ ଅନେକ କମ୍ପାନୀ ଖାଇବା ତେଲ ମୂଲ୍ୟରେ କିଛି ପରିମାଣରେ ହ୍ରାସ କରିଥିଲେ। ଏବେ ଆନ୍ତର୍ଜାତିକ ବଜାରରେ ଖାଇବା ତେଲ ମୂଲ୍ୟ ହ୍ରାସ ପାଇବା ପରେ ବିଭିନ୍ନ କମ୍ପାନୀ ସେମାନଙ୍କ ଉତ୍ପାଦ ମୂଲ୍ୟରେ ହ୍ରାସ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି। ଏହିକ୍ରମରେ ଫର୍ଚ୍ୟୁନ ବ୍ରାଣ୍ଡରେ ଖାଇବା ତେଲ ବିକ୍ରି କରୁଥିବା ଆଦାନୀ ୱିଲମାର କମ୍ପାନୀ ଏହାର ଉତ୍ପାଦ ମୂଲ୍ୟରେ ୩୦ ଟଙ୍କା ହ୍ରାସ କରିବାକୁ ଘୋଷଣା କରିଛି। ରିଫାଇନ ତୁଳନାରେ ସୋୟାବିନ ତେଲ ମୂଲ୍ୟରେ ସବୁଠୁ ଅଧିକ ହ୍ରାସ କରିବାକୁ କମ୍ପାନୀ କହିଛି। ନୂଆ ମୂଲ୍ୟ ରହିତ ଉତ୍ପାଦ ଖୁବଶୀଘ୍ର ବଜାରରେ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ। ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଧାରା ବ୍ରାଣ୍ଡ ନାଁରେ ଖାଇବା ତେଲ ବିକ୍ରି କରୁଥିବା ମଦର ଡାଏରୀ ସୋୟାବିନ ଏବଂ ରାଇସ ବ୍ରାନ ଆଇସର ଲିଟର ପିଛା ମୂଲ୍ୟରେ ୧୪ ଟଙ୍କା ହ୍ରାସ କରିଥିଲା। ପୂର୍ବରୁ ଖାଇବା ତେଲର ବର୍ଦ୍ଧିତ ମୂଲ୍ୟକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି କେନ୍ଦ୍ର ଖାଦ୍ୟ ଯୋଗାଣ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଦ୍ବାରା ଗତ ୬ ତାରିଖରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ବୈଠକରେ ମୂଲ୍ୟ ହ୍ରାସ କରିବା ନେଇ ଆଲୋଚନା କରାଯାଇଥିଲା । ବିଶ୍ୱ ବଜାରରେ ଖାଇବା ତେଲ ମୂଲ୍ୟ ହ୍ରାସର ଫାଇଦା ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ଉପଲବ୍ଧ କରାଇବା ପାଇଁ କମ୍ପାନୀମାନଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଥିଲା । ପରେ ପରେ କିଛି କମ୍ପାନୀ ତେଲ ମୂଲ୍ୟ ହ୍ରାସ କରିଥିଲେ। ଏବେ ଫର୍ଚ୍ୟୁନ ସୋୟାବିନ ତେଲର ମୂଲ୍ୟ ଲିଟର ପିଛା ୧୯୫ ଟଙ୍କାରୁ ହ୍ରାସ ହୋଇ ୧୬୫ ଟଙ୍କା କରାଯାଇଛି । ସେହିପରି ସୂର୍ଯ୍ୟମୁଖୀ ତେଲ ମୂଲ୍ୟ ୨୧୦ ଟଙ୍କାରୁ ହ୍ରାସ କରି ଲିଟର ପିଛା ୧୯୯ ଟଙ୍କା କରାଯାଇଛି । ସୋରିଷ ତେଲର ଏମଆରପି ଲିଟର ପିଛା ୧୯୫ ଟଙ୍କାରୁ କମ କରି ୧୯୦ ଟଙ୍କା କରାଯାଇଛି । ଅନ୍ୟପଟେ ଫର୍ଚ୍ୟୁନ ରାଇସ ବ୍ରାନ ତେଲର ମୂଲ୍ୟ ୨୨୫ ଟଙ୍କାରୁ କମ କରି ଲିଟର ପିଛା ୨୧୦ ଟଙ୍କା କରାଯାଇଛି।

Leave a comment