bitcoin
Bitcoin (BTC) 2,252,518.74 0.79%
ethereum
Ethereum (ETH) 138,649.26 1.28%
tether
Tether (USDT) 77.71 0.01%
usd-coin
USD Coin (USDC) 77.71 0.01%
bnb
BNB (BNB) 23,615.15 1.33%
xrp
XRP (XRP) 29.95 2.65%
binance-usd
Binance USD (BUSD) 77.87 0.08%
cardano
Cardano (ADA) 35.83 2.10%
solana
Solana (SOL) 3,266.79 1.55%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) 6.37 3.99%

ଅବ୍ୟବସ୍ଥା ଘେରରେ ବିଡିଏ ହୋମିଓପାଥି ଡାକ୍ତରଖାନା : ଝୁଲୁଛି ତାଲା, ଆସୁନାହାନ୍ତି ଡାକ୍ତର

ଭୁବନେଶ୍ୱର : ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକମାନଙ୍କ ସୁବିଧା ନିମନ୍ତେ ଚନ୍ଦ୍ରଶେଖରପୁର ଇଡବ୍ଲ୍ୟୁଏସ୍‍ ନମ୍ବର-୪ ବ୍ଲକ, ବିଡିଏରେ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଥିଲା ଏକ ହୋମିଓପାଥି ଡାକ୍ତରଖାନା। ଏଠାରେ ଜଣେ ଡାକ୍ତର ଏବଂ ଜଣେ କମ୍ପାଉଣ୍ଡରଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ନିୟୋଜିତ କରାଯାଇ ମାସିକ ଦରମା ପ୍ରଦାନ କରାଯାଉଛି। କିନ୍ତୁ ବିଡ଼ମ୍ବନାର ବିଷୟ ହେଉଛି, ରୋଗୀ ଆସିବା ତ ଦୂରର କଥା ଡାକ୍ତରଖାନାକୁ ନିୟମିତ ଡାକ୍ତର ଆସୁନାହାନ୍ତି। ଦୀର୍ଘଦିନ ଧରି ଡାକ୍ତରଖାନାଟି ବନ୍ଦ ରହୁଥିବାରୁ ତାହା ଜଙ୍ଗଲ ଘେରରେ ରହିଛି। ସପ୍ତାହରୁ ୫ଦିନ ଡାକ୍ତରଖାନା ଗେଟ୍‍ରେ ତାଲା ଝୁଲୁଥିବା ବେଳେ ଅଧିକାଂଶ ସମୟ ଲୋକମାନେ ଔଷଧ ନେବାକୁ ଆସି ଫେରି ଯାଉଛନ୍ତି। ପୂର୍ବରୁ ବିଡିଏ ଏମ୍‍ଆଇଜି-୧ରେ ଏକ ଭଡ଼ାଘରେ ଚାଲିଥିଲା ଡାକ୍ତରଖାନା।

ଦେଢ଼ବର୍ଷ ପୂର୍ବରୁ ଏକ ସରକାରୀ ଜମିରେ ପ୍ରାୟ ୨୦ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ବ୍ୟୟ ଅଟକଳରେ ୱାର୍ଡ ନମ୍ବର ୧୩ରେ ସ୍ୱାୟତ୍ତ ଶାସନ ଦିବସ ଅବସରରେ ୱାର୍ଡ ବଜେଟ୍‍ ମାଧ୍ୟମରେ ଏହି ହୋମିଓପାଥିକ୍‍ ଡିସପେନସାରୀ ଗୃହ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଥିଲା। ମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରତାପ ଜେନା, ମନ୍ତ୍ରୀ ଅଶୋକ ଚନ୍ଦ୍ର ପଣ୍ଡା, ବିଧାୟକ ଅନନ୍ତ ନାରାୟଣ ଜେନା, ବିଧାୟକ ସୁଶାନ୍ତ ରାଉତ ପ୍ରମୁଖ ଏହି ଡାକ୍ତରଖାନାର ଉଦ୍‍ଘାଟନ କରିଥିଲେ। ଉଦ୍‍ଘାଟନ ହେବା ପରେ କିଛି ମାସ ଧରି ଠିକ୍‍ ଠାକ୍‍ ଚାଲିଲା ଡାକ୍ତରୀସେବା। ସ୍ଥାନୀୟ ଅଞ୍ଚଳର ଛୋଟପିଲାଙ୍କ ଠାରୁ ବୟସ୍କ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମସ୍ତେ ଚିକିତ୍ସା କରାଇ ଔଷଧ ଆଣୁଥିଲେ। ହେଲେ କିଛି ମାସ ପରେ ଡାକ୍ତରଖାନାକୁ ଡାକ୍ତର ଆସୁନଥିବା ବେଳେ ଅଧିକାଂଶ ସମୟ ଏହା ବନ୍ଦ ରହିଥିଲା। ଧୀରେ ଧୀରେ ଲୋକମାନେ ବି ଡାକ୍ତରୀସେବା ପାଇବାରୁ ବଞ୍ଚିତ ହୋଇଥିଲେ। ଏଭଳି କିଛିଦିନ ଚାଲିବା ପରେ ଲୋକେ ନିରାଶ ହୋଇ ଜରୁରୀ ସମୟରେ ଅନ୍ୟ ଡାକ୍ତରଖାନାକୁ ଯାଇ ଖର୍ଚ୍ଚାନ୍ତ ହୋଇଥିଲେ।

ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଏହି ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଏବେ ବିଷାକ୍ତ ଜୀବଜନ୍ତୁ ବାସ କରୁଥିବା ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ କହିଛନ୍ତି। ତେବେ ଯେଉଁ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ନେଇ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ବ୍ୟୟରେ ଏହି ଡାକ୍ତରଖାନା ର୍ନିମାଣ କରାଯାଇଥିଲା ବର୍ତ୍ତମାନ ତାହା ପରିତ୍ୟକ୍ତ ଅବସ୍ଥାରେ ପଡ଼ି ରହିଛି। ଯେଉଁଠାରେ ରୋଗୀଙ୍କ ଚିକିତ୍ସା କରାଯାଉଥିଲା ତାହା ଏବେ ଜୀବଜନ୍ତୁଙ୍କ ବାସସ୍ଥଳୀ ପାଲଟିଛି। ଦିନକୁ ଦିନ ଏଠାରେ କୃତ୍ରିମ ଜଙ୍ଗଲ ସୃଷ୍ଟି ହେଉଛି। ଏମିତିକି ରୋଗୀ ଭଲ ହେବା ବଦଳରେ ଆହୁରି ରୋଗାଗ୍ରସ୍ତ ହେବାର ଭୟ ଅନେକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସୃଷ୍ଟି ହେଉଛି। ଏପରିକି ଏହା ଭିତରକୁ ପ୍ରବେଶ କରିବାକୁ ମଧ୍ୟ ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଭୟ ଉପୁଜିଛି। ତେବେ ଆବଶ୍ୟକୀୟ ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣ କରାନଯିବାରୁ ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି। ଡାକ୍ତରଖାନା ପରିସରକୁ ନିୟମିତ ସଫେଇ କରାଯିବା ସହ ନିୟମିତ ଡାକ୍ତର ଆସିଲେ ଲୋକମାନେ ଉପକୃତ ହୋଇପାରନ୍ତେ ବୋଲି ଅଞ୍ଚଳବାସୀ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି।

Leave a comment