ଭାରତରେ ଖେଳାଯିବ ଆଇପିଏଲ-୨୦୨୨, କେବଳ ଏହି ସହରର ୩ଟି ଷ୍ଟାଡିୟମରେ ଖେଳାଯିବ ଟୁର୍ଣ୍ଣାମେଣ୍ଟର ସମସ୍ତ ମ୍ୟାଚ୍!

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ପ୍ରିମିୟର ଲିଗ୍ (ଆଇପିଏଲ୍) ର ପ୍ରଶଂସକଙ୍କ ପାଇଁ ବଡ ଖବର। ଏଥର ବିଦେଶରେ ନୁହେଁ ଭାରତରେ ଖେଳାଯିବ ଆଇପିଏଲ ୧୫ତମ ସିଜିନ୍‌ର ସମସ୍ତ ମ୍ୟାଚ୍‌। କୋଭିଡ ସଂକ୍ରମଣ ଦୃଷ୍ଟିରୁ କେବଳ ୩ଟି ଷ୍ଟାଡିୟମରେ ସମସ୍ତ ମ୍ୟାଚ୍‌ ଖେଳାଯିବ ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି। ଆଇପିଏଲ-୨୦୨୨ ଆୟୋଜନ ନେଇ ଆଜି ସମସ୍ତ ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜ୍ ସହିତ କ୍ରିକେଟ୍ ବୋର୍ଡ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ (ବିସିସିଆଇ) ଏବଂ ଆଇପିଏଲ ବୋର୍ଡ ଏକ ବୈଠକ କରିଥିଲା। ଭର୍ଚୁଆଲ୍ ମୋଡରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଏହି ବୈଠକରେ ଭାରତରେ ସମସ୍ତ ମ୍ୟାଚ ଆୟୋଜନ ନେଇ ଆଲୋଚନା ହୋଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି।

ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ପ୍ରିମିୟର ଲିଗ୍ (ଆଇପିଏଲ୍) ଭାରତର ଆୟାଜନ ପାଇଁ ସମସ୍ତ ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜ୍ ମାନେ ଏକମତ ଥିବା ବେଳେ ବିସିସିଆଇ ମଧ୍ୟ ସହମତ ଥିବା ବିଶେଷ ସୂତ୍ରରୁ ଜଣାପଡିଛି। ତେବେ ଦେଶର ଏକାଧିକ ଭେନ୍ୟୁରେ ଆଇପିଏଲ୍ ସମ୍ଭବ ନହେଲେ ମଧ୍ୟ କିଛି ନିିର୍ଦ୍ଧିଷ୍ଟ ଭେନ୍ୟୁରେ ସମସ୍ତ ମ୍ୟାଚ୍ ଖେଳାଯିବ । ବିଶେଷକରି ମୁମ୍ବାଇ ସହରର ୩ଟି ଗ୍ରାଉଣ୍ଡରେ ଟୁର୍ଣ୍ଣାମେଣ୍ଟ ଖେଳାଯିବ ବୋଲି ବିସିସିଆଇ ସୂତ୍ରରୁ ସୂଚନା ମିଳିଛି । କରୋନା କାରଣରୁ ଚଳିତବର୍ଷ ଆଇପିଏଲ୍ ବିଦେଶ ମାଟିରେ ଆୟୋଜନ ହେବା ନେଇ ଯେଉଁ କଳ୍ପନାଜଳ୍ପନା ପ୍ରକାଶ ପାଉଥିଲା, ହେଲେ ଏବେ ତା ଉପରେ ପଡିଛି ପୂର୍ଣ୍ଣଚ୍ଛେଦ । ଚଳିତ ବର୍ଷ ସଂକ୍ରମଣ କାରଣରୁ ଦେଶର ଏକାଧିକ ଭେନ୍ୟୁରେ ଆଇପିଏଲ୍ ଯଦି ସମ୍ଭବ ନହୁଏ, ତେବେ ମଧ୍ୟ କେବଳ ମୁମ୍ବାଇରେ ଏହାକୁ ଆୟୋଜନ କରାଯିବ ।ବିସିସିଆଇ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ ଆୟୋଜନ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛି ଏବଂ ପ୍ରଥମ ମ୍ୟାଚ୍ ମୁମ୍ବାଇରେ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି | ନିଜେ ଭାରତରେ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ ଆୟୋଜନ ପାଇଁ ବିସିସିଆଇ ସମସ୍ତ ପ୍ରୟାସ କରୁଛି। ଖବର ସରବରାହ ସଂସ୍ଥା ଏଏନଆଇକୁ ବିସିସିଆଇର ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀ ଏନେଇ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ।

ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ମୁତାବକ ୱାଙ୍ଖଡେ ଷ୍ଟାଡିୟମ ସହିତ, କ୍ରିକେଟ୍ କ୍ଲବ୍ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ, ଡିୱାଇ ପାଟିଲ ଷ୍ଟାଡିୟମରେ ଆଇପିଏଲ୍ ମ୍ୟାଚ୍ ଖେଳାଯାଇପାରେ । ତେବେ ଅଧିକ ଆବଶ୍ୟକ ପଡିଲେ ପୁନେର କିଛି ଗ୍ରାଉଣ୍ଡକୁ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇପାରେ ବୋଲି ଏହି ଅଧିକାରୀ ଏଏନଆଇକୁ କହିଛନ୍ତି । ଏଥିସହିତ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଆଇପିଏଲରେ ମଧ୍ୟ ଦର୍ଶକମାନଙ୍କୁ ସିଧାସଳଖ ମ୍ୟାଚ୍ ଦେଖିବାର ଅନୁମତି ମିଳିବ ନାହିଁ । ବିନା ଦର୍ଶକରେ ଖେଳାଯିବ ଆଇପିଏଲ୍ ଟୁର୍ଣ୍ଣାମେଣ୍ଟ ।

ମୁମ୍ବାଇ ଏବଂ ପୁଣେରେ ମ୍ୟାଚ୍‌ ପାଇଁ କାହିଁକି ସହମତ?

ମୁମ୍ବାଇ ଏବଂ ପୁଣେରେ ଥିବା ଚାରୋଟି ଗ୍ରାଉଣ୍ଡ ପରସ୍ପରର ନିକଟତର ହୋଇଥିବାରୁ ସେଠାରେ ସହଜରେ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇପାରେ । ପୁଣେର ମହାରାଷ୍ଟ୍ର କ୍ରିକେଟ୍ ଆସୋସିଏସନ୍ ଷ୍ଟାଡିୟମ୍ ବ୍ୟତୀତ ମୁମ୍ବାଇର ୱାଙ୍ଖଡେ ଷ୍ଟାଡିୟମ, କ୍ରିକେଟ୍ କ୍ଲବ୍ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ (ବ୍ରାବର୍ନ ଷ୍ଟାଡିୟମ୍) ଏବଂ ଡିୱାଇ ପାଟିଲ ଷ୍ଟାଡିୟମରେ ମ୍ୟାଚ୍ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇପାରିବ । ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଦର୍ଶକଙ୍କୁ ଷ୍ଟାଡିୟମରେ ପ୍ରବେଶ କରିବାକୁ ଦିଆଯିବ ନାହିଁ | ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ମୁମ୍ବାଇ ଏବଂ ପୁଣେରେ ମ୍ୟାଚ୍ ପାଇଁ ବିମାନବନ୍ଦରକୁ ଯିବାକୁ ପଡିବ ନାହିଁ । ସେମାନେ ବସ୍ ଯୋଗେ ଯାତ୍ରା କରିପାରିବେ ।ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ବାହାର ଲୋକଙ୍କଠାରୁ ଦୂରତା ବଜାୟ ରହିବ ।

Leave a comment