bitcoin
Bitcoin (BTC) 2,342,651.25 2.24%
ethereum
Ethereum (ETH) 157,688.51 2.47%
tether
Tether (USDT) 77.80 0.18%
bnb
BNB (BNB) 24,736.98 1.14%
usd-coin
USD Coin (USDC) 77.90 0.17%
xrp
XRP (XRP) 32.59 1.14%
binance-usd
Binance USD (BUSD) 77.90 0.25%
cardano
Cardano (ADA) 41.78 2.20%
solana
Solana (SOL) 4,042.68 3.56%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) 6.71 0.85%

ଏଲ୍‌ଆଇସି ଆଇପିଓ ପରେ ସରକାର ବିକିବେ ଆଉ ଏକ ବୀମା କମ୍ପାନୀ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଭାରତର ସବୁଠୁ ବଡ଼ ବୀମା କମ୍ପାନୀ ଭାରତୀୟ ଜୀବନ ବୀମା ନିଗମକ(ଏଲଆଇସି)ର ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ପବ୍ଲିକ୍‌ ଅଫର (ଆଇପିଓ) ପରେ ସରକାର ଆଉ ଏକ ବୀମା କମ୍ପାନୀର ଘରୋଇକରଣ କରିପାରନ୍ତି। ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ସରକାର ଦେଶର ତିନି ସାଧାରଣ ବୀମା କମ୍ପାନୀ ନ୍ୟାସନାଲ ଇନସ୍ୟୁରାନ୍ସ କମ୍ପାନୀ, ୟୁନାଇଟେଡ୍ ଇନସ୍ୟୁରାନ୍ସ କମ୍ପାନୀ ଏବଂ ଓରିଏଣ୍ଟାଲ ଇଣ୍ଡିଆ ଇନସ୍ୟୁରାନ୍ସ ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ କମ୍ପାନୀକୁ ଘରୋଇ ହାତକୁ ବିକ୍ରି କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି।

ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ଏହି କମ୍ପାନୀଗୁଡିକର ପ୍ରଥମ ତ୍ରୈମାସିକ ବ୍ୟବସାୟିକ ଫଳାଫଳ ଆସିବା ପରେ କମ୍ପାନୀକୁ କାହାକୁ ବିକ୍ରି କରାଯିବା ସେ ସମ୍ପର୍କରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯିବ। ଏହାସହ ବିକ୍ରି ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଛି। ତେବେ ସେହି ସମୟ ସୁଦ୍ଧା ସେୟାର ବଜାରରେ ଏଲଆଇସିର ଲିଷ୍ଟିଂ ଶେଷ ହୋଇସାରିଥିବ। ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ୨୦୧୯-୨୦ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ ୟୁନାଇଟେଡ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଇନସ୍ୟୁରାନ୍ସକୁ ୧୪୮୫ କୋଟିର କ୍ଷତି ହୋଇଥିଲା, କିନ୍ତୁ ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ବୀମା ବିଭାଗରେ ବଜାରରେ ବ୍ୟାପକ ଉପସ୍ଥିତି ଏବଂ ସାରା ଦେଶରେ ଭଲ ଉପସ୍ଥିତିକୁ ଦେଖିଲେ ୟୁନାଇଟେଡ୍ ଇନସ୍ୟୁରାନ୍ସ କମ୍ପାନୀର ଘରୋଇକରଣ ହୋଇପାରେ। ତେବେ କେଉଁ କମ୍ପାନୀର ଘରୋଇକରଣ ପାଇଁ ସୁପାରିସ କରାଯିବ ସେ ନେଇ କୌଣସି ସ୍ପଷ୍ଟ ସୂଚନା ନାହିଁ।

Leave a comment