ବିଶ୍ୱର ଏପରି ଦେଶ ଯେଉଁଠି ଗାଡି ଚଲାଇବାବେଳେ ସିଟ୍‌ ବେଲ୍‌ଟ ବାନ୍ଧିଲେ ଦେବାକୁ ପଡେ ଜରିମାନା

ସୁରକ୍ଷିତ ଯାତ୍ରା ପାଇଁ କାର୍‌ ଆଦି ଗାଡ଼ି ଚଳାଇବାବେଳେ ସିଟ୍‌ ବେଲ୍‌ଟ ବାନ୍ଧିବାକୁ କଡ଼ା ନିୟମ ପ୍ରଣୟନ କରାଯାଇଛି। ସିଟ୍‌ ବେଲ୍‌ଟ ବାନ୍ଧି ନ ଥିଲେ ଚାଲାଣ କଟାଯାଏ। କିନ୍ତୁ ଏମିତି ଗୋଟିଏ ଦେଶ ଅଛି, ଯେଉଁଠି ସିଟ୍‌ ବେଲ୍‌ଟ ବାନ୍ଧିଲେ ଜରିମାନା ଦେବାକୁ ହୁଏ। ବିଷୟଟି ଏମିତି, ୟୁରୋପର ଏସ୍ତୋନିଆରେ ସଡ଼କଗୁଡ଼ିକ ବରଫରେ ଭରପୂର ହୋଇଥାଏ। ତେଣୁ ଏହା ଉପରେ ଗାଡ଼ି ଚଳାଇବା ଦ୍ବାରା ଗାଡ଼ିର ଚକ ସ୍ଲିପ୍‌ ହୋଇଥାଏ। ତେଣୁ ଏଠାରେ ସିଟ୍‌ ବେଲ୍‌ଟ ବାନ୍ଧିବା ବେଆଇନ । କାରଣ ଅନେକ ପରିସ୍ଥିତିରେ ଯାତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ଗାଡ଼ି ଭିତରୁ ଅଚାନକ ଭାବେ ବାହାରିବାକୁ ପଡ଼େ। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ସିଟ୍‌ ବେଲ୍‌ଟି ବାଧକ ସାଜିଥାଏ।

ଏହି ସଡ଼କରେ ଗାଡ଼ି ଚଳାଇବା ପାଇଁ ଅନେକ ଅସାଧାରଣ ନିୟମ ଅଛି। ସୂର୍ଯ୍ୟାସ୍ତ ପରେ ଏଠାରେ ଗାଡ଼ି ଚଳାଇବା ଏବଂ ୨.୫ ଟନ୍‌ରୁ ଅଧିକ ଓଜନ ବିଶିଷ୍ଟ ଗାଡ଼ି ଚଳାଇବା ଉପରେ ମଧ୍ୟ କଟକଣା ରହିଛି। ଏହି ସଡ଼କରେ ପ୍ରବେଶ କରିବା ପରେ ଚାଳକଙ୍କୁ ଗାଡ଼ିର ବେଗ ଘଣ୍ଟାକୁ ୨୫ରୁ ୪୦ କିଲୋମିଟର ରଖିବାକୁ ହୁଏ। ଗାଡ଼ିର କମ୍ପନ ଦ୍ବାରା ବରଫ ସଡ଼କ ଭାଙ୍ଗିଯିବାର ଭୟ ଥିବାରୁ ପର୍ଯ୍ୟଟକମାନେ ଏଠାରେ ଗାଡ଼ି ଚଳାଇବା ପାଇଁ ଭୟ କରିଥାନ୍ତି। ଅବଶ୍ୟ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଏହା ସାଧାରଣ ଘଟଣା। କାରଣ ଏସ୍ତୋନିଆରେ ଏଭଳି ୬ଟି ସଡ଼କ ଅଛି।

Leave a comment