ଆରାମ ଜୋନ୍‌ରୁ ବାହାରି, ଅପହଞ୍ଚ ପାହାଡ଼ିଆ ଅଞ୍ଚଳର ଲୋକମାନେ ଚାଷରେ ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଥିବା ଆହ୍ବାନର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ରୁହ : ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ

ନିଯୁକ୍ତି ପାଇଲେ ୩୪ ଜଣ ସହକାରୀ ଉଦ୍ୟାନ କୃଷି ଅଧିକାରୀ

ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଆଜି ୩୪ ଜଣ ସହକାରୀ ଉଦ୍ୟାନ କୃଷି ଅଧିକାରୀ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ କୃଷି ଓ କୃଷକ ସଶକ୍ତିକରଣ ବିଭାଗରେ ଯୋଗ ଦେଇଛନ୍ତି । ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୨୧ ଜଣ ମହିଳା । ଲୋକସେବା ଭବନରେ ରାଜ୍ୟ ସମ୍ମିଳନୀ କକ୍ଷରେ ଆୟୋଜିତ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଭର୍ଚୁଆଲ୍ ପ୍ଲାଟଫର୍ମରେ ଯୋଗଦେଇ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବନିଯୁକ୍ତ ସହକାରୀ ଉଦ୍ୟାନ କୃଷି ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କୁ ଦିଗ୍‌ଦର୍ଶନ ଦେବା ସହ ନୂତନ ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କୁ ଲୋକ ଏବଂ ସରକାରଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସଂଯୋଗକାରୀ ସେତୁ ଭଳି କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାକୁ ଆହ୍ୱାନ ଦେଇଛନ୍ତି।

ନବ ନିଯୁକ୍ତ  ୩୪ ଜଣ ସହକାରୀ ଉଦ୍ୟାନ କୃଷି ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ମଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଅଭିନନ୍ଦନ ଜଣାଇବା ସହ କହିଛନ୍ତି “ଆପଣଙ୍କୁ ଆରାମ-ଜୋନରୁ ବାହାରକୁ ଆସିବାକୁ ପଡ଼ିବ, ଏବଂ ଆଦିବାସୀ ଅପହଞ୍ଚ ପାହାଡ଼ିଆ ଅଞ୍ଚଳର ଅଧିବାସୀ ମାନଙ୍କ ସହ ଯୋଗାଯୋଗ କରିବାକୁ ପଡିବ। ଏଥି ସହ ସେମାନେ ଚାଷରେ ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଥିବା ଆହ୍ୱାନର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ରହିବାକୁ ପଡ଼ିବ । କ୍ୟାରିୟର ଉଦ୍ୟାନ କୃଷକ ଭାବରେ ଆସନ୍ତା ୩୦ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଆପଣଙ୍କର ଭୂମିକା ରାଜ୍ୟରେ ଉଦ୍ୟାନ କୃଷି କ୍ଷେତ୍ରର ବିକାଶ ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ହେବ ବୋଲି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି।

ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ୫-ଟି ପଦକ୍ଷେପ ଅନୁଯାୟୀ ଅଧିକାରୀମାନେ ଦଳଗତ କାର୍ଯ୍ୟ ଏବଂ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ମାଧ୍ୟମରେ ପରିବର୍ତ୍ତନକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ସ୍ୱଚ୍ଛତା ସହିତ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବେ । ଉଦ୍ୟାନ କୃଷି କ୍ଷେତ୍ରରେ ଆମର ରୂପାନ୍ତରର ମିଶନକୁ ହୃଦୟଙ୍ଗମ କରି ସେମାନେ ଆମ ରାଜ୍ୟର ସମ୍ପତ୍ତି ବୋଲି ପ୍ରମାଣ କରିବେ ବୋଲି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଆଶା ରଖିଛନ୍ତି। ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ କୃଷିର ଆୟ ବୃଦ୍ଧି ସହିତ କୃଷି କ୍ଷେତ୍ରର ବିକାଶ ମୋ ସରକାରଙ୍କ ଏକ ପ୍ରମୁଖ ପ୍ରାଥମିକତା ଅଟେ । କୃଷି କ୍ଷେତ୍ରର ସାମଗ୍ରିକ ଡୋମେନ୍ ମଧ୍ୟରେ କୃଷକଙ୍କ ଆୟ ବୃଦ୍ଧିରେ ଉଦ୍ୟାନ କୃଷିର ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ରହିଛି । କୃଷକମାନଙ୍କର ଘରୋଇ ଆୟ ବୃଦ୍ଧିରେ ଉଦ୍ୟାନ କୃଷି ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ ଏବଂ ପୁଷ୍ଟିକର ଅଭାବକୁ ଦୂର କରିବାରେ ମଧ୍ୟ ଏକ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥାଏ ବୋଲି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ।

ଏଥି ସହିତ ଅଙ୍ଗନୱାଡି କେନ୍ଦ୍ର, ବିଦ୍ୟାଳୟ ଏବଂ ଚାଷୀଙ୍କ ଘର ପଛପଟେ ରୋଷେଇ ଘରର ଉଦ୍ୟାନର ବିକାଶ ରାଜ୍ୟରେ ପୁଷ୍ଟିକର ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ପାଇଁ ଏକ ଉତ୍ସାହଜନକ ପ୍ରୟାସ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଉଦ୍ୟାନ କୃଷି କ୍ଷେତ୍ରରେ ଗତିକୁ ନବୀକରଣ କରିବା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ବିଭିନ୍ନ ମିଶନ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି ଯେପରିକି ଜ୍ୟାକଫ୍ରୁଟ୍ ମିଶନ୍‌, ମସଲା ମିଶନ୍‌, କୃଷି ମିଶନ୍‌, ଛତୁ ମିଶନ୍ ଏବଂ ଡୋର ଷ୍ଟେପ୍ସରେ ପୁଷ୍ଟିକର ଖାଦ୍ୟ । ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ ସୁରେଶ ଚନ୍ଦ୍ର ମହାପାତ୍ର କହିଛନ୍ତି ଯେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ନିଯୁକ୍ତି ଡ୍ରାଇଭ୍ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ପ୍ରତ୍ୟେକ ବିଭାଗ ଖାଲି ପଦବୀ ପୂରଣ କରୁଛନ୍ତି । କୃଷକମାନଙ୍କୁ ଫସଲକୁ ବିବିଧ କରିବା ଏବଂ ଉଦ୍ୟାନ କୃଷିରେ ନଗଦ ଫସଲକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରିବାକୁ ଉତ୍ସାହିତ କରିବାକୁ ସେ ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କୁ କହିଥିଲେ । ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ୫-ଟି ସଚିବ ଭି.କେ ପାଣ୍ଡିଆନ୍ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମକୁ ପରିଚାଳନା କରିଥିଲେ ।

Leave a comment