ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମ ଗ୍ରହଣ କଲେ ଗୋଟିଏ ପରିବାରର ୧୮ ମୁସଲମାନ

ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ: ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶରେ ଗତ ୧୫ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ମୁସଲମାନରୁ ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମ ଗ୍ରହଣ କରିବାର ଦ୍ୱିତୀୟ ପ୍ରମୁଖ ମାମଲା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି । ଏଥର ରତ୍ଲାମର ଅମ୍ବା ଅଂଚଳରେ ୧୮ ଜଣ ଲୋକ ମୁସଲମାନ ଧର୍ମ ତ୍ୟାଗ କରି ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମ ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି । ପରିବାରର ମୁଖ୍ୟ ମହମ୍ମଦ ଶାହା ଏବେ ରାମ ସିଂ ହୋଇଯାଇଛନ୍ତି। ସେହିପରି ଅନ୍ୟ ସଦସ୍ୟଙ୍କ ନାମ ମଧ୍ୟ ପରିବର୍ତନ କରାଯାଇଥିଲା । ଭୀମନାଥ ମନ୍ଦିରରେ ଶିବପୁରାଣ ପୂର୍ଣ୍ଣାହୂତି ପରେ ସ୍ୱାମୀ ଆନନ୍ଦଗିରି ମହାରାଜା ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଗୋମୂତ୍ରରେ ସ୍ନାନ କରାଇଥିଲେ । ଏହା ପରେ ସେମାନଙ୍କୁ ପଇତା ପିନ୍ଧା ଯାଇଥିଲା । ଏହା ପୂର୍ବରୁ ସେମାନେ ଶପଥ ପତ୍ରରେ କୌଣସି ଚାପର ବଶୀଭୂତ ନ ହୋଇ ସ୍ୱଇଚ୍ଛାରେ ଏହି ନିଷ୍ପତି ନେଇଛନ୍ତି ବୋଲି ଲେଖିଥିଲେ ।

ବୁଲାବୁଲି କରି ହଳଦୀ ଏବଂ ଅମଲେଟ୍ ବିକ୍ରି କରୁଥିବା ମହମ୍ମଦ ଶାହା, ପରିବାର ଏବଂ ସମ୍ପର୍କୀୟଙ୍କ ସହ ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ। ଏହାପୂର୍ବରୁ ସେ ସ୍ୱାମୀ ଆନନ୍ଦଗିରି ମହାରାଜଙ୍କୁ ଭେଟି ଧର୍ମ ଗ୍ରହଣ କରିବା ବିଷୟରେ କହିଥିଲେ। ସ୍ୱାମୀ ଆନନ୍ଦଗିରିଙ୍କ ଅନୁମୋଦନ ପରେ, ଶାହା କୋର୍ଟରେ ଆଫିଡେଭିଟ୍ କରିଥିଲେ | ସ୍ୱାମୀଜୀ ଭୀମନାଥ ମନ୍ଦିର ନିକଟରେ ଥିବା ପୋଖରୀରେ ଗାଈ ଗୋବର ଏବଂ ଗୋମୂତ୍ର ସହିତ ପୁରା ପରିବାରକୁ ସ୍ନାନ କରାଇଥିଲେ | ସ୍ନାନ କରିବାପରେ ଏକ ସୂତା ପିନ୍ଧି ଏବଂ ସାଫ୍ରନ୍ ପୋଷାକ ପିନ୍ଧି ଜୟ ଶ୍ରୀ ରାମ, ଜୟ ମହାକଲ ଏବଂ ସନାତନ ଧର୍ମର ସ୍ଲୋଗାନ ଦେଇଥିଲେ।

ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମ ଗ୍ରହଣ କରିବାପରେ ରାମ ସିଂ କହିଛନ୍ତି କି, ଆମେ ୩ ପିଢ଼ୀ ପରେ ପୁନର୍ବାର ନିଜ ଧର୍ମକୁ ଫେରିଥିବାରୁ ଗୌରବାନ୍ୱିତ ମନେ କରୁଛୁ । ବହୁତ ସ୍ଥାନରେ ଏଥିପାଇଁ ଆମେ ଅନୁରୋଧ କରିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ସଫଳ ହୋଇପାରି ନ ଥିଲୁ । ଶେଷରେ ବାବାଙ୍କ ଉଦ୍ୟମ ଯୋଗୁ ଆମେ ଆମ ଧର୍ମକୁ ଫେରି ପାରିଛୁ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି ।

Leave a comment