ରାଜ୍ୟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସେବାରେ ଯୋଗଦେଲେ ୧୪୩ ଆୟୁର୍ବେଦିକ ମେଡିକାଲ ଅଧିକାରୀ

ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଆୟୁର୍ବେଦ ହେଉଛି ଜୀବନ ବିଜ୍ଞାନର ଏକ ପୁରୁଣା ଜ୍ଞାନ ଯାହା ପାରମ୍ପାରିକ ଭାବରେ ଭାରତର ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଲୋକଙ୍କୁ ଭଲ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବଜାୟ ରଖିବା ଏବଂ ରୋଗ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଆସୁଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ଜ୍ଞାନ, ଆଧୁନିକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟସେବା ବ୍ୟବସ୍ଥା ସହିତ ସମାଜକୁ ଅଧିକ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ କରିବାରେ ସହାୟକ ହୋଇଛି ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ। ଆଜି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ରାଜ୍ୟର ନବନିଯୁକ୍ତ ଆୟୁର୍ବେଦିକ ଚିକିତ୍ସାଧୀକାରୀଙ୍କ ଦିଗ୍‌ଦର୍ଶନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ମୁଖ୍ଯ ଅତିଥି ଭାବରେ ଯୋଗ ଦେଇ ବିଭିନ୍ନ ଉପଦେଶ ମାନ ଦେବା ସହ ସେମାନଙ୍କୁ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟସେବାରେ ଆମର ପରିବର୍ତ୍ତନଶୀଳ ଯାତ୍ରାକୁ ବଢ଼ାଇବା ପାଇଁ ୫-ଟି ପଦକ୍ଷେପ ଅନୁସରଣ କରିବାକୁ କହିଥିଲେ।

ଆଜି ଲୋକସେବା ଭବନର ରାଜ୍ୟ ସମ୍ମିଳନୀ କେନ୍ଦ୍ରରେ ଆୟୋଜିତ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଆଜି ୧୪୩ ଆୟୁର୍ବେଦିକ ମେଡିକାଲ ଅଧିକାରୀ ରାଜ୍ୟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ଯୋଗ ଦେଇଛନ୍ତି । ଏହି ଅବସରରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆଧୁନିକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟସେବା ସହିତ ଆୟୁର୍ବେଦର ପାରମ୍ପାରିକ ଜ୍ଞାନ ଆମ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟସେବାକୁ ଅଧିକ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ କରିବାରେ ସହାୟକ ହୋଇଛି । ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆୟୁର୍ବେଦ ହେଉଛି ଜୀବନ ବିଜ୍ଞାନର ଏକ ପୁରୁଣା ଜ୍ଞାନ ଯାହା ପାରମ୍ପାରିକ ଭାବରେ ଭାରତର ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଲୋକଙ୍କୁ ଭଲ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବଜାୟ ରଖିବା ଏବଂ ରୋଗ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଆସୁଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ଜ୍ଞାନ, ଆଧୁନିକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟସେବା ବ୍ୟବସ୍ଥା ସହିତ ସମାଜକୁ ଅଧିକ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବା ପାଇଁ ସଂରଚନା ଅଧ୍ୟୟନ ସହିତ ପୁର୍ନଜୀବିତ ହୋଇଛି ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି ।


ରାଜ୍ୟର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟସେବା ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ନୂତନ ଡାକ୍ତରୀ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ସ୍ୱାଗତ କରି ସେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟସେବାରେ ଆମର ପରିବର୍ତ୍ତନଶୀଳ ଯାତ୍ରାକୁ ବଢ଼ାଇବା ପାଇଁ ୫-ଟି ପଦକ୍ଷେପ ଅନୁସରଣ କରିବାକୁ କହିଥିଲେ । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ଟିମୱାର୍କ, ସ୍ୱଚ୍ଛତା, ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା ଏବଂ ପରିବର୍ତ୍ତନକୁ ନେଇଥିବା ଉପାଦାନଗୁଡ଼ିକୁ ପ୍ରୟୋଗ କରିଥାଏ । ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟସେବା କ୍ଷେତ୍ରରେ ତାଙ୍କ ସରକାରଙ୍କ ମାର୍ଗଦର୍ଶିକା ହୋଇଆସୁଥିବା ବେଳେ “ସୁସ୍ଥ ଓଡିଶା, ସୁଖି ଓଡିଶା” ସେ କହିଥଲେ ଯେ “ପ୍ରତ୍ୟେକ ଜୀବନ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଟେ ।” ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ମୂଳ ମୂଲ୍ୟ ଉପରେ ସେ ଗୁରୁତ୍ୱାରୋପ କରିଛନ୍ତି ଯାହା ଆମ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟସେବା ବ୍ୟବସ୍ଥାର ପ୍ରତ୍ୟେକ ବ୍ୟକ୍ତି ଅନୁସରଣ କରିବା ଉଚିତ୍ ।

ଗୁଣାତ୍ମକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟସେବା ସେବାରେ ସର୍ବଭାରତୀୟ ସୁବିଧା ଯୋଗାଇବା ତଥା ଲୋକଙ୍କ ଖର୍ଚ୍ଚକୁ ହ୍ରାସ କରିବା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟର ପ୍ରତିବଦ୍ଧତା ସମ୍ପର୍କରେ ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବର୍ଷ ବର୍ଷ ଧରି ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗର ବଜେଟର ଆକାର ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି । ଆମର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟସେବା ବଜେଟ୍ ଆକଳନକୁ ଅଧିକ କରାଯାଇଛି । ଚଳିତ ବର୍ଷରେ ୧୨ ହଜାର କୋଟି ଯାହା ତିନି ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ତୁଳନାରେ ପ୍ରାୟ ଦୁଇ ଗୁଣ । ଏହା ରାଜ୍ୟ ଯୋଜନାର ୬ ପ୍ରତିଶତରୁ ଅଧିକ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି । ଏହି ଅବସରରେ ଉଦବୋଧନ ଦେଇ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଓ ପରିବାର କଲ୍ୟାଣ ମନ୍ତ୍ରୀ ନବ ଦାସ କହିଛନ୍ତି ଯେ ରାଜ୍ୟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଭିତ୍ତିଭୂମିକୁ ମଜବୁତ କରିବା ପାଇଁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଏକ ମିଶନରେ ଅଛି ଯାହାକି କୋଭିଡ୍ ପରିଚାଳନା, ଅମ୍ଳଜାନ ଯୋଗାଣ, ନୂତନ ମେଡିକାଲ୍ କଲେଜ ଖୋଲିବା ଏବଂ ଡାକ୍ତର ଏବଂ ପାରାମେଡିକାଲ୍ ନିଯୁକ୍ତିରେ ପ୍ରତିଫଳିତ ହୋଇଛି ।

Leave a comment