ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ହିଂସା ଯୋଗୁଁ ୧୩ ଲକ୍ଷ ଭାରତୀୟ ସଙ୍କଟରେ

ଜୋହାନ୍ସବର୍ଗ: ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାର ପୂର୍ବତନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଜ୍ୟାକବ ଜୁମାଙ୍କୁ ଗିରଫ ପରେ ଦେଶରେ ଯୁଦ୍ଧ ଭଳି ସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି। ଦେଶର ଅନେକ ଅଞ୍ଚଳରେ ଲୁଟ ଏବଂ ହିଂସା ଜାରି ରହିଛି। ଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦଙ୍ଗାରେ ୭୨ ଲୋକ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କଲେଣି ଏବଂ ୧୨୦୦ ଲୋକ ଗିରଫ ହୋଇଛନ୍ତି। ଏହି ହିଂସାରେ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାରେ ରହୁଥିବା ୧୩ ଲକ୍ଷ ଭାରତୀୟ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କୁ ଦଙ୍ଗାକାରୀମାନେ ନିଶାଣ କରୁଛନ୍ତି। ସ୍ଥିତିକୁ ଦେଖି ସରକାର ସେନା ମଧ୍ୟ ମୁତୟନ କରିଛନ୍ତି। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ଏସ ଜୟଶଙ୍କର ନିଜର ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ସମକକ୍ଷଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି। ସେଠାରେ ରହୁଥିବା ଭାରତୀୟ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ଲୋକଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ଜୋହାନ୍ସବର୍ଗ ଏବଂ କାଜୁଲୁ ନଟାଲରେ ଜାଣିଶୁଣି ଭାରତୀୟଙ୍କୁ ନିଶାଣ କରାଯାଉଛି। ସୁରକ୍ଷା ଦେବାପାଇଁ ସରକାରଙ୍କୁ ନିବେଦନ କରାଯାଉଥିଲେ ମଧ୍ୟ କୌଣସି ଲାଭ ମିଳୁନାହିଁ। ଭାରତୀୟଙ୍କ ସମ୍ପତ୍ତି ଲୁଟି ନେଇ ଦୋକାନ, ବ୍ୟବସାୟ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ ଏବଂ ଘରେ ନିଆଁ ଲଗାଇ ଦିଆଯାଉଛି। ସେମାନଙ୍କ ଉପରେ ପେଟ୍ରୋଲ ବୋମା ପକାଯାଉଛି। କମ ସଂଖ୍ୟାରେ ଥିବା ଯୋଗୁଁ ଭାରତୀୟମାନେ ଦଙ୍ଗାକାରୀଙ୍କ ମୁକାବିଲା କରିପାରୁନାହାନ୍ତି। ପୁଲିସକୁ ଗୁଳି ଚଳାଇବାରୁ ଅଧିକାର ଦିଆଯାଇନାହିଁ। ଏଥିଯୋଗୁଁ ସେମାନଙ୍କ ଜୀବନ ପ୍ରତି ବିପଦ ରହିଛି।

Leave a comment
The Sakala ପ୍ରତି ମୁହୂର୍ତର ଖବର ଆପଣଙ୍କୁ ଦେଖାଇବାକୁ ଆମକୁ ଅନୁମତି ଦିଅନ୍ତୁ |
Dismiss
Allow Notifications